Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret161403
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.23192.2360
Euro2.87452.8797

Güngören Belediyesi ambalaj atıklarını evlerden toplamaya başlayınca, çöp toplama hizmetlerine ayırdığı maliyet azaldı.

  

Geri dönüşüm hizmeti, Güngören belediyesinin çöp harcamalarını azalttı

 

Güngören Belediyesi ambalaj atıklarını evlerden toplamaya başlayınca, çöp toplama hizmetlerine ayırdığı maliyet azaldı. Güngören Belediyesi, 2011 yılı içinde 2 milyon 548 bin tonun üzerinde ambalaj atığı topladı. Yine ilçenin çeşitli noktalarına ve okul ile kamu kurumlarına yerleştirilen ambalaj kutusu ve kumbaralar geri dönüşümden elde edildiği için belediyenin kasasından tek kuruş çıkmamış oldu.

 

Belediyeler her yıl evsel atıkları toplamak için milyonlarca lira para harcıyor. Belediyelerin gider kalemleri için de en büyük orana sahip olan temizlik ve çöp toplama hizmetlerinde yeni çözüm çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Vatandaştan toplanan vergilerin büyük bölümü yine çöp toplama hizmetlerine aktarılıyor. Ambalaj atıklarını ilk önce iş yerlerinden daha sonra ise evlerden toplamaya başlayan belediyelerin gider kalemlerinde önemli azalmalar oldu. Bu konuda büyük bir başarı gösteren Güngören Belediyesi, günlük 80 tonun üzerinde ambalaj atığı topluyor. İlk ambalaj atığını 2007 yılında toplamaya başlayan belediye, 102 bin 668 kilo olan toplama kapasitesini 4 yılda, 2 milyon 548 bin 70 kiloya çıkarmayı başardı. 

 

Geri dönüşümden elde edilen gelirle okullarda öğrencilere ambalaj ve geri dönüşüm konusunda eğitim ve seminerler düzenlediklerini dile getiren Güngören Belediye Başkanı Ş. Yücel Karaman, “Ambalaj ve geri dönüşüm konusunda eğitilen çocuklar ailelerini de bu yönde bilinçlendiriyor. Geri dönüşüm hizmetlerinin gelir ve gider noktasında birbirini dengelemesi hem belediye bütçesine hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Okullara koyduğumuz kâğıt ve plastik kumbaralar, evlere dağıttığımız ambalaj atığı poşetlerin tamamı yine geri dönüşümden elde ediliyor. Yine okullara ve vatandaşlara dağıttığımız ambalaj atığı bilgilendirme broşürlerini de geri dönüşümden elde ediyoruz. Bu sayede, belediyemizin çöp hizmetlerine ayırdığı giderlerde de önemli bir azalma oldu. Böylece çöpe ayırdığımız bütçenin bir kısmıyla ilçemize daha çok park ve yeşil alan yapma imkânı buluyoruz” diye konuştu. 

 

Güngören Belediyesi bu yıl, toplandığı ambalaj atıklarıyla 50 yetişkin ağacın kesilmesinin önüne geçti. Son 4 yılda toplanan ambalaj atıklarıyla da Güngörenliler, 100’ün üzerinde ağacın orman olarak kalmasına katkıda bulundu. Yine belediye yetkilileri son 4 yılda 35 bine yakın öğrenciye ambalaj ve geri dönüşüm konusunda eğitim verdi.

Belediyenin topladığı 1 ton camla 100 litre petrol, 1 ton plastikle 1400 Kwh enerji, 1 ton metal ile 1300 kg ham madde elde edilmiş oldu.  Belediye ayrıca atık pil ve kullanılmamış yağ toplamaya hizmeti de vermeye başladı. Vatandaşlar, ambalaj atıklarının evlerinden alınması için belediyenin             0212 634 15 95 nolu telefonu aramaları yeterli.

 

 

 

 Yorum Yaz - Arşiv   1657 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
ATATÜRK KÖŞESİ
YARARLI LİNKLERİ


 

Gökgöz İnşaat

İstanbul Muhtarlar Dayanışma Derneği